Igor Lopašovský – predstavenie speakera

Som Igor. Volajú ma aj Iglo. Nie ten kapitán, ja ryby chránim.

Voľakedy som pracoval v korporácii ako Windows Server Engineer, ale to ma už prestalo baviť. Hľadal som novú inšpiráciu, a preto som sa vydal na cesty. Tam som sa veľakrát stratil a pár krát aj našiel. Stal som sa inštruktorom potápania a korytnačky a žraloky ma motivovali k tomu, aby som začal kódiť frontend. Ani neviem prečo, ale brutálne ma to chytilo. A tak som ako hobby spoluzaložil web dizajnové štúdio broccoli.design a začal pracovať ako frontenďák pre chalanov z ljstudiocreatives. No a keď práve nekódim, tak ma nájdete na pump tracku alebo pod vodou.

Čo pre teba znamená WordPress a WordCamp?

WordPress mi uľahčuje život, aby som sa vo voľnom čase mohol potápať a voziť sa na bicykli. Niekedy prispeje aj na novú prehadzovačku alebo brzdu. A preto sa aj ja snažím vrátiť niečo späť do komunity. Najčastejšie prekladmi a tento rok aj spoluorganizovaním WordCamp konferencie. WordPress je proste sexy.
 

Ako si sa dostal k WordPress a ako ho používaš?

Na ten jedinečný unikátny moment v mojom živote si absolútne nespomínam. Ale prvý krát bol určite chaotický a na 100% som si to absolútne neužil. Radosť prišla až neskôr, keď som vyrástol a začal chápať súvislosti. Momentálne staviam väčšinu webov na WordPress s dôrazom na bezpečnosť. Využívam komerčné aj vlastné témy a dokonca sa snažím nakódiť aj svoj prvý plugin. Uvidíme, kam to dotiahnem. Takisto sa rád venujem prekladom. Taká virtuálna forma dobrovoľníčenia.
 

Prečo si si vybral práve tú tému o ktorej budeš hovoriť?

Veľmi jednoduchý dôvod. Väčšina ľudí nepovažuje frontenďákov za programátorov a myslia si, že HTML a CSS sa naučia za týždeň. V zásade to je možno aj pravda, ale kód, ktorí takíto ľudia napíšu, stojí väčšinou za dve veci. Frontend sa dá totiž písať škaredo aj pekne. Málo ľudí na to myslí, ale to sa dosť rýchlo zmení, keď začnú pracovať v tíme. Modulárny prístup k CSS je jedna z mnohých vecí, ktoré zlepšia a sprehľadnia kód. Je to ako s Git-om. Na začiatku to nechcete a je vám z toho na vracanie, ale keď sa do toho ako tak dostanete, tak ďakujete binárnym bohom za toto požehnanie.
 

Čo nás naučíš / povieš na tvojej prednáške?

Pokecáme trochu o technológii Sass a metodológii Oxygen. Do Sass-u moc vŕtať nebudem, keďže jedným z prednášajúcich na tohtoročnom WordCamp bude aj Yablko a jeho kurz o Sass-e pokrýva absolútne všetko. Pozrieme sa ale na to, ako aplikovať objektovo orientovaný prístup do CSS a či je to použiteľné pri kódení vo WordPress a využívaní komerčných tém.

 

Ak máš špeciálny odkaz na záver, sem s ním 🙂

Kúpte si Mac, Windows stojí za hovno.